Історія
Прелесненської гімназії
Прелесненська гімназія має велику і цікаву історію і пов’язана вона з історією села.
Історія нашого села починається з ІІ пол. ХVІІІст. У 1768 році відставний поручик Бантиш отримав ці землі за військову службу і заснував на правому березі річки Сухий Торець слободу Веселу, яка пізніше стала називатися Прелесним. Назва села підтверджує , що місцевість, де було засновано село, справді є дуже мальовничою. У 50 – ті рр ХІХ ст. було побудовано родинний маєток, а у 1770р. на західній околиці села збудували церкву, при якій діяла невелика школа, де дяк навчав грамоті кількох дітей. Родина Бантишів утримувала за власні кошти школу, учні отримували зошити, підручники, чорнила.
Після будівництва нової школи у 1967 р. була знайдена табличка з надписом про першого вчителя Прелеснянської школи Штихова Михаїла Осиповича. З 1790 по 1817р. він працював вчителем поки не втратив зір.
Саме 1790р. і було визначено роком заснування нашої школи.
Зайняті працею в господарстві , не забезпечені одягом діти бідняків не могли вчитися і залишалися неграмотними. До 1870 року в Прелесному діяла парафіяльна школа, а з 1883 р. відкрили двокласне училище з п’ятирічним строком навчання, яке утримувалось на кошти поміщицької економії. Тут навчалося всього 100-120 дітей з найбільш заможних сімей. Поширенню грамоти перешкоджало й те, що діти не мали можливості навчатися рідною мовою. У 1909 році створили земську бібліотеку, де через 5 років було лише 600 книг.
В 1923 році в Прелесному створили пункт лікнепу, бо половина селян були неграмотні. У 1925 році початкову школу реорганізовано в семирічну. На той час тут навчалося 250 учнів. Саме в цей період була організована шкільна бібліотека і з 1930 року бібліотекарем школи була Юрчук Г.В. Працювала вона в шкільній бібліотеці до 1958 року. Бібліотека займала одну маленьку кімнату.
В 1936 році на базі семирічки створена середня школа. У 1937 році навчалося 475, а у 1940р. - 548 учнів. За довоєнні роки сільську десятирічку закінчили 120 чоловіків. Дітей навчали 30 учителів.
Визначною людиною школи був вчитель математики І.Д. Заводовський. Пан Бантиш допоміг йому вивчитися на вчителя і він до самої смерті викладав у Прелесненській школі. Похований на території шкільного подвір’я.
Сучасне шкільне приміщення було споруджено у 1963 р. Воно разраховано на 400 місць.
Колишні вчителі цієї школи Ю.П. Азаров, А.В. Буледза,і А.О. Купріянова захистили кандидатські дисертації. З 1947 р. до 1966 р. в школі працювало подружжя Царенко В.О. та Стасевських. Вони – відмінники народної освіти УРСР, віддали улюбленій справі понад 40 років.
Біля школи розміщений музей народного побуту, створений стараннями колишнього педагога О.І. Шевченка, а також ізостудія з музеєм народної творчості.
Учні Прелесненської школи давно займаються туризмом, вивчають рідний край. Багато матеріалу зібрано про садибу пана Бантиша, письменника Г.П. Данілевського, який проживав деякий час у с. Прелесному, письменників – земляків.
Група у Fecebook